Folk on the Street

W ramach akcji realizujemy działania artystyczne w przestrzeni miejskiej, które w kreatywny sposób łączą inwencję artysty z bogactwem kultury ludowej. Promujemy twórczość ludową jako interesującą – inspirującą, we współczesnym wymiarze, tj. poprzez połączenie jej tradycji z aktualnymi trendami w sztuce.

Mural inspirowany folklorem – Natalia Rak
Na ścianie budynku Instytutu Chemii UwB przy ul. Al. Piłsudskiego 11/4 powstał mural oparty na podlaskiej legendzie. Grafika została wykonana przez Natalię Rak – absolwentkę ASP w Łodzi. Prace artystki można podziwiać w wielu polskich miastach m.in. w Warszawie, Łodzi, Turku, Zgorzelcu, Nowej Soli oraz za granicą – w Niemczech, Francji, Austrii i USA.
Projekt pracy jest interpretacją opowieści „Wielkoludy” pochodzącej z opracowania Wojciecha Załęskiego - „Hecz, precz, stała się rzecz. Wydobyte z kufra pamięci.” (Białystok - Supraśl 2010 r.) Zamysł malowidła jest koncepcją, która uwzględnia drzewo stojące bezpośrednio przy ścianie, stanowiąc większe wyzwanie dla artystki. 
Mural Natalii Rak okazał się niewątpliwym sukcesem, a zdjęcie przedstawiające dziewczynkę z konewką pojawiło się na okładce czasopisma „W drodze”, holenderskim czasopiśmie popularno-naukowym „Quest”, niemieckim czasopiśmie „Musicforum”. Poczta Polska wydała znaczek i kopertę z muralem w ramach serii Sztuka ulicy - Street Art (nakład 120 tysięcy sztuk, wartość znaczka to 4,20 zł)

Budki lęgowe dla ptaków
Budki lęgowe dla ptaków ozdobione tradycyjnymi motywami ludowymi już są zawieszone na drzewach i czekają na pierwszych skrzydlatych lokatorów. Tym razem wprowadziliśmy folklor w zieloną przestrzeń, w okolicach skweru Armii Krajowej (zieleniec za pałacykiem ślubów przy ul. Jana Kilińskiego w Białymstoku), w miejscu, gdzie nie ma naturalnych dziupli lub ich liczba jest niewystarczająca.

Wycięte z natury
Efekty pracy Katarzyny „Katki” i Macieja „Kamer” Szymonowicza można oglądać na ścianie bloku przy ulicy Zwierzynieckiej 7. Katarzyna Dyga-Szymonowicz, od lat zajmująca się tworzeniem autorskiej wycinanki, przygotowała na tę okazję projekt wzorów, z których Maciej Szymonowicz stworzył kompozycję muralu i za pomocą szablonów przeniósł je na ścianę. Mural" Wycięte z natury" nawiązuje bezpośrednio do tradycyjnej ludowej wycinanki z Podlasia, łącząc formy tradycyjne ze współczesnym ujęciem tematu.
 

G(wa)ra w scrabble
Na ulicy Zamenhofa 4 w Białymstoku zagraliśmy w scrabble, ale nietypowo. Jedna z najpopularniejszych gier słownych na świecie stała się inspiracją do stworzenia instalacji z wykorzystaniem podlaskiej gwary ludowej. Zależy nam na tym, aby ludzie przypomnieli sobie o podlaskiej gwarze albo też czegoś się o niej w nietypowy sposób dowiedzieli. Współpomysłodawcą i wykonawcą projektu jest Paulina Horba. Artystka realizuje projekty rzeźbiarskie, instalacje w wielu materiach. Zawodowo zajmuje się ceramiką oraz drewnem, a także uczy rzeźby w Liceum Plastycznym w Supraślu.

Koronkowy mural i instalacja
NeSpoon to polska artystka street-artowa, która w swoich pracach bardzo często wykorzystuje koronki i motywy koronkowe – rzeźbione, malowane i wycinane. Tworzy graffiti, murale, instalacje, ale również mniejsze elementy ceramiczne. Swoje prace nazywa „biżuterią miejską”. Na ścianie budynku Uniwersytetu Medycznego powstał pierwszy malowany ręcznie przez artystkę mural - wielkie, białe koronkowe rozety, jednocześnie nawiązujące do tradycji Podlasia.
Artystka wykonała także instalację artystyczną w przestrzeni na Rynku Kościuszki - od strony głównego wejścia do Ratusza.

Mural na rogu Zwierzynieckiej
W tym samym czasie na ogrodzeniu ówczesnego MOSiR-u na rogu ul. Zwierzynieckiej i 11 Listopada białostoccy i białoruscy artyści stworzyli wielkie graffiti inspirowane sztuką ludową.
KONTRART z Mińska (Białoruś) ШЧО(ex КNTRs)
ШЧО (26 lat)
ЗЮЗЯ (23 lata)
Na co dzień mieszkają w Mińsku i studiują architekturę. Ich pasją jest street art., który często łączą z działalnością na rzecz innych. Kochają Białoruś dlatego tworzą artystyczne pamiątki promujące ten cudowny kraj. Prywatnie uwielbiają podróżować, poznawać świat i ludzi, a następnie zdobytą wiedzę i doświadczenia wyrażają poprzez sztukę.

UpFolk
Działanie Katarzyny Magdziak („PleciaQ") pod hasłem upFolk – sztuka kreatywnego recyklingu (upcyklingu) znalazło swoje odzwierciedlenie w instalacji artystycznej z papieru. Wszyscy zainteresowani mogli oglądać efekt połączenia upcyklingowych papierowych form wplecionych w naturalne tło i charakter przestrzeni miasta.

"Pleciaqi" (lampiony) wykonane z materiałów otrzymanych z odzysku, metodą papierowej wikliny zostały wyeksponowane w Alfa Centrum Białystok - można je było podziwiać w pasażu handlowym galerii na pierwszym piętrze.

Instalacja na trawniku przed Artium Biała w Białymstoku do jej stworzenia użyliśmy około 1000 kwiatów w siedmiu kolorach. Działanie zakładało również, iż każdy mógł zabrać ze sobą ekologiczną pamiątkę.

Akcję poprzedziły bezpłatne zajęcia upcyklingowe dla wszystkich osób zainteresowanych, podczas których powstały małe formy (wykonane z materiałów otrzymanych z odzysku). Odbyły się również indywidualne zajęcia z wikliny papierowej dla osób najaktywniej udzielających się podczas zajęć upcyklingowych.

Katarzyna Magdziak – freelancer, rękodzielnik i instruktor warsztatów artystycznych, instruktor zajęć plastycznych dla dzieci i młodzieży, animator. Od kilu lat zajmuje się sztuką kreatywnego recyklingu (upcyklingu). Materiałem, który przerabia najchętniej, jest makulatura. Tworzy głównie przedmioty użytkowe. Jej PleciaQi można obejrzeć na https://www.facebook.com/PleciaQ

Gra komputerowa oraz tapeta
Współpraca z firmą AEXOL zaowocowała grą komputerową oraz tapetą na urządzenia multimedialne inspirowaną regionalną kulturą ludową. Grę można było bezpłatnie ściągnąć na urządzenia mobilne z systemami Android oraz iOS, wystarczyło pobrać ją z Google Play lub AppStore.

 

[ powrót ]