Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. S. Jopka

W białostockich Spodkach Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku zakończyły się przesłuchania regionalne na I Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka, organizowane przez WOAK wspólnie z Zespołem Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Impreza ma popularyzować utwory z repertuaru „Mazowsze", a także szeroko pojęty polski folklor w wersji stylizowanej.

WOAK jest jednym z szesnastu ośrodków w Polsce, gdzie odbędą się przesłuchania pierwszego etapu konkursu. Wpłynęło do nas łącznie osiemnaście zgłoszeń, co nas bardzo cieszy, bo repertuar konkursowy nie należy do najłatwiejszych. Są to utwory z repertuaru zespołu „Mazowsze” – te bardziej i mniej znane – wyjaśnia Mariusz Żwierko z WOAK, koordynator regionalnego etapu konkursu.

Uczestnicy musieli przygotować wybrane przez siebie dwie piosenki, które prezentowali przed pięcioosobowym jury. Konkurowano w czterech kategoriach wiekowych: 9–14 lat, 15–19 lat, 20–25 lat oraz 26+. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach to odpowiednio: Piotr Żebrowski z Wąsosza, Julia Kopiczko z Augustowa, Anna Jaworowska z Białegostoku oraz Karol Kossakowski z Zambrowa. Teraz pojadą do siedziby PZLPiT „Mazowsze” w Otrębusach pod Warszawą na drugi – już ogólnopolski – etap konkursu.

Podczas dzisiejszego konkursu zaprezentowałam utwory „Szyszki” oraz „Świniorz”. Śpiew jest dla mnie największą przyjemnością, dlatego niezmiernie mi miło, że spodobało się to jurorom i będę mogła reprezentować nasz region w kolejnym etapie konkursu – nie ukrywa radości Anna Jaworowska, zwyciężczyni w trzeciej kategorii wiekowej.

Drugi etap konkursu wraz z koncertem galowym odbędzie się 23-26 października 2019 r. Zostanie na nim wyłonionych dwunastu laureatów. Czekają na nich pokaźne nagrody pieniężne: w każdej kategorii to 6 tysięcy złotych za pierwsze miejsce, 4 tysiące za drugie i 2 tysiące za trzecie. WOAK trzyma kciuki za reprezentantów województwa podlaskiego!

 

Protokół Jury I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. S. Jopka
– I Etap Przesłuchań Regionalnych
3 października 2019, Białystok
Jury w składzie:

  • Andrzej Grzybowski – przewodniczący
  • Marta Szałkiewicz
  • Grażyna Kuklińska
  • Katarzyna Łacheta
  • Zbigniew Kułagowski

Po przesłuchaniu solistów w czterech kategoriach wiekowych jury podjęło decyzję o przyznaniu następujących nagród:

I kategoria wiekowa (9-14 lat)
Miejsce I – Piotr Żebrowski
Miejsce II – Maryna Misiejuk oraz Kinga Wróblewska
Miejsce III – nie przyznano
wyróżnienie – nie przyznano

II kategoria wiekowa (15-19 lat)
Miejsce I – Julia Kopiczko
Miejsce II – nie przyznano
Miejsce III – nie przyznano
wyróżnienie – nie przyznano

III kategoria wiekowa (20-25 lat)
Miejsce I – Anna Jaworowska
Miejsce II – nie przyznano
Miejsce III – nie przyznano
wyróżnienie – nie przyznano

IV kategoria wiekowa (26+)
Miejsce I – Karol Kossakowski
Miejsce II – Aneta Mandziuk-Zalewska
Miejsce III – nie przyznano
wyróżnienie – nie przyznano

Laureaci I miejsc będą reprezentować województwo podlaskie w II etapie konkursu w siedzibie zespołu „Mazowsze", który zakończy się Koncertem Galowym i odbędzie się w dniach 23-26 października 2019 r. W ramach przesłuchań drugiego etapu 25 października 2019 r. odbędą się warsztaty artystyczne oraz próba do Koncertu Galowego.

FOTOREPORTAŻ Z PRZESŁUCHAŃ REGIONALNYCH
 

 

[ powrót ]