Opis instytucji

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku powstał w 1957 r. Jako jedna z najstarszych i najistotniejszych instytucji funkcjonujących na terenie północno-wschodniej Polski bierze na siebie zadanie kontynuowania i inicjowania działań w zakresie kultury. Stara się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom i zainteresowaniom mieszkańców województwa podlaskiego, wciąż wzbogacając swoja ofertę o nowe projekty.

Do pracy w kulturze – a zwłaszcza do zarządzania nią i kształtowania jej – trzeba mieć powołanie. Nie można się tego nauczyć, nie da się do tego przyzwyczaić ani zmusić. Można to tylko czuć i robić najlepiej, jak się potrafi. Potwierdzeniem skuteczności działań WOAK oraz poziomu realizowanych przedsięwzięć było przyznanie instytucji przez fundację Commitment to Europe – Arts & Business nominacji do nagród Arts & Business 2006 w kategorii Mistrzowskie Zarządzanie Kulturą „za doskonałą znajomość mechanizmów rządzących powiązaniami między światami kultury i biznesu oraz za profesjonalizm w działaniu”.

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury wnosi ogromny wkład w ożywianie życia kulturalnego Podlasia i angażuje się w ochronę dóbr jego dziedzictwa. Stoi na straży tych wartości, trzymając w swoich rękach wszystkie nitki tak, by nie spruł się piękny kilim o unikalnym splocie, jakim jest kultura naszego województwa. Można z całą pewnością stwierdzić, że WOAK od zawsze stara się krzewić kulturę, zaprzyjaźniać z nią, wreszcie eksponować jej uzdrawiające społeczeństwo właściwości. Bo kim byśmy byli bez tej wiedzy o naszym pochodzeniu, bez zrozumienia własnej odrębności kulturowej i ciekawości tego, co nas różni?
 

[ powrót ]