Tkactwo 3D Marty Pokojowczyk

TKACTWO 3D | Marta Pokojowczyk – nowa wystawa w WOAK-u!

Ideą projektu Tkactwo 3D jest wykorzystanie rodzimych technik tkactwa ręcznego z terenów północno-wschodniej Polski w projektowaniu współczesnych form tkackich. Rezultatem działań są unikatowe obiekty będące symbiozą sztuki i rzemiosła. Tkaniny funkcjonują w przestrzeni, w której porusza się widz, mając bezpośredni wpływ na jakość i kulturę jego życia. Specyficzny rodzaj ekspozycji uwydatnia haptyczne właściwości tkanin, skracając dystans między obserwatorem a obiektem. Cechą szczególną przedsięwzięcia jest ochrona niematerialnego dziedzictwa kultury w postaci wiedzy przekazywanej między pokoleniami.
Projekt zrealizowano w ramach stypendium ze środków MKiDN w dziedzinie sztuk wizualnych.
 
Marta Pokojowczyk – historyczka sztuki, malarka. Urodzona we Wrocławiu, gdzie w 2017 roku założyła Atelier tkackie Interweave Studio. W swojej twórczości rozwija koncepcję Humanizmu tkanin, kierującą się ku doświadczaniu ręcznie tkanych form przez człowieka. Pokojowczyk uczestniczy w wystawach i festiwalach krajowych i zagranicznych, między innymi w Niemczech, Włoszech i Portugalii.
 
Wernisaż odbędzie się 14 stycznia 2020 (wtorek) g. 18:00, w galeria WOAK przy ul. Kilińskiego 8 w Białymstoku. wystawa potrwa do 14 lutego.
 
Więcej informacji udziela Dział Sztuk Plastycznych WOAK
tel. 85 740-37-15,
galeria@woak.bialystok.pl
 
[ powrót ]